Περιβαλλοντικό πρόγραμμα σχολ. έτος 2022-23 ‘ΚΛΙΚ,ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕ ΤΟ’

Το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Κλικ, προστάτευσέ το!» πραγματοποιήθηκε και αυτή τη χρονιά, με νέα ομάδα 10 μαθητών και μαθητριών από την Β΄τάξη. Η ομάδα αποφάσισε φέτος να προστατεύσει τα «Αδέσποτα». Συμμετείχαμε στην ετήσια έκθεση φωτογραφίας του ομώνυμου Περιφερειακού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Επιπλέον, σε συνεργασία με την περιβαλλοντική ομάδα του 3ου Γυμνασίου Καλαμαριάς και την εθελοντική ομάδα καθαρισμού The Cleaningans, καθαρίσαμε την ακτή «Μικρό Έμβολο».

Στην διάρκεια της χρονιάς, το πλαίσιο των ενδιαφερόντων μας αναπτύχθηκε σε θέματα κλιματικής αλλαγής. Με αφορμή την συμμετοχή μας στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο «Μετάβαση σε ένα Κλιματικά Ουδέτερο Μέλλον» η ομάδα οραματίστηκε μια «Κλιματικά Ουδέτερη Καλαμαριά» και παρήγαγε αντίστοιχες προτάσεις τις οποίες γνωστοποίησε και στον Δήμο Καλαμαριάς, με επιστολή και επίσκεψη στην Αντιδήμαρχο Τεχνικών Υπηρεσιών. Τέλος, η συμμετοχή της ομάδας στο συνέδριο, όπου οραματίστηκε με 350 παιδιά από Ελλάδα, Γερμανία και Βαλκάνια, μια Κλιματικά Ουδέτερη Ελευσίνα, ήταν η κορυφαία στιγμή της χρονιάς και μια σημαντική εμπειρία ζωής.

Υπεύθυνες προγράμματος Δουβαντζή Ε, γαλλικών & Καντάρη Μ. φυσικός