Πρόγραμμα Επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2024

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ-2024-μαθ

Ύλη εξεταζόμενων μαθημάτων Σεπτεμβρίου 2024

Σύμφωνα με το ΦΕΚ A 211/2016:

Για τα μαθήματα της Ομάδας Α’ της παρ. 1 του άρθρου 2 (Ιστορία, Μαθηματικά, Φυσική), οι επαναληπτικές εξετάσεις είναι προφορικές και γραπτές. Ο Διευθυντής του σχολείου συγκροτεί διμελή επιτροπή εκπαιδευτικών του σχολείου που έχουν σε πρώτη ή σε δεύτερη ανάθεση το εξεταζόμενο μάθημα, η οποία διενεργεί τις προφορικές και γραπτές εξετάσεις. Η προφορική εξέταση προηγείται της γραπτής.

Για τα μαθήματα της Ομάδας Β’ και της Ομάδας Γ’ της παρ. 1 του άρθρου 2 (Χημεία, Γεωλογία-Γεωγραφία) οι επαναληπτικές εξετάσεις είναι προφορικές. Ο Διευθυντής του σχολείου συγκροτεί διμελή επιτροπή εκπαιδευτικών του σχολείου που έχουν σε πρώτη ή σε δεύτερη ανάθεση το εξεταζόμενο μάθημα, η οποία διενεργεί τις εξετάσεις.

Αν και μετά τις επαναληπτικές εξετάσεις μαθητής της Α’ και Β’ τάξης δεν κριθεί άξιος προαγωγής ή μαθητής της Γ’ τάξης δεν κριθεί άξιος απόλυσης, σύμφωνα με την περ. α’ της παρ. 4 , επαναλαμβάνει την τάξη.