Πολιτιστικά Προγράμματα σχολ. έτος 2022-23

1. Λέσχη Ανάγνωσης

Για ακόμη μια σχολική χρονιά υλοποιήθηκε στο σχολείο μας πρόγραμμα φιλαναγνωσίας. Η φετινή λέσχη ανάγνωσης, που την αποτελούσαν παιδιά από την Γ’ τάξη και πιο συγκεκριμένα από το Γ2 τμήμα, ασχολήθηκε με την ανάγνωση και μελέτη του βιβλίου «Το ημερολόγιο της Άννας Φράνκ». Με αφόρμηση το βιβλίο δόθηκε η δυνατότητα στα μέλη της λέσχης να συζητήσουν, να προβληματιστούν και να εκφραστούν εμπλέκοντας και άλλα γνωστικά αντικείμενα, πέρα από την καθαρά λογοτεχνική απόλαυση που προσφέρει ένα δημιούργημα της παγκόσμιας λογοτεχνίας όπως είναι το συγκεκριμένο βιβλίο. Το σημαντικότερο, όμως, επίτευγμα της λέσχης θεωρούμε ότι είναι η δημιουργία αναγνωστικής συνείδησής και κουλτούρας που ευελπιστούμε ότι θα συνεχίσουν να έχουν τα μέλη της φετινής λέσχης ανάγνωσης όχι μόνο κατά τη διάρκεια της σχολικής, αλλά και της ενήλικης, ζωής τους.

Υπεύθυνος: Δημήτρης Γόλης, φιλόλογος

1. Πολιτιστικές διαδρομές στη βυζαντινή και οθωμανική Θεσσαλονίκη

Σε αυτό το πολιτιστικό πρόγραμμα μαθητές και μαθήτριες της δεύτερης τάξης του σχολείου μας σχεδίασαν μετά από ενδελεχή έρευνα δύο πολιτιστικούς περιπάτους στο ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης. Ο πρώτος ξεκινά από το Συντριβάνι των τελευταίων οθωμανικών χρόνων της πόλης και προχωρεί στο ανακτορικό συγκρότημα του Γαλέριου (ανάκτορο, ιππόδρομος, θριαμβικό τόξο και Ροτόντα). Ο περίπατος αφού περάσει από τον βυζαντινό ναό του Αγίου Παντελεήμονα, τελειώνει στην οθωμανική σχολή (ορφανοτροφείο και τεχνική σχολή) Ισλαχανέ. Ο δεύτερος περίπατος έχει ως αφετηρία τον παλαιοχριστιανικό ναό της Αχειροποιήτου. Στη συνέχεια φτάνουμε στην πλατεία Αριστοτέλους, όπου αντικρίζουμε τα λουτρά Μπέη Χαμάμ (λουτρά ο Παράδεισος), ακολουθεί η Παναγία Χαλκέων και η οθωμανική αγορά μεταξωτών υφασμάτων Μπεζεστένι. Πραγματοποιήθηκε η πρώτη διαδρομή, ενώ η δεύτερη θα γίνει το επόμενο σχολικό έτος.

Υπεύθυνοι: Νίκος Μερούσης, φιλόλογος-αρχαιολόγος & Φώτης Μαργαρίτης, καθ. Πληροφορική- Μαθηματικός.