Παρουσίαση του Περιβαλλοντικού Προγράμματος «Κλικ, προστάτευσέ το!»

Στις 4 Μαΐου 2018 η περιβαλλοντική μας ομάδα συμμετείχε στην εκδήλωση παρουσίασης των δράσεων του σχολικού δικτύου «Κλικ, προστάτευσέ το!», η οποία πραγματοποιήθηκε στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο.

Οι μαθητές της ομάδας του σχολείου μας εστίασαν φέτος την προσοχή τους και τον φωτογραφικό φακό τους στους καλλιτέχνες του δρόμου. Τους γνώρισαν καλύτερα, παίρνοντας συνεντεύξεις από όσους θέλησαν να τους μιλήσουν και αποφάσισαν να διοργανώσουν μια δράση στήριξης των καλλιτεχνών του δρόμου και ευαισθητοποίησης του κοινού απέναντί τους.

Για αυτό έστησαν μια μικρή παράσταση δρόμου που παρουσίασαν στον πεζόδρομο της Καλαμαριάς, μπαίνοντας για λίγο στη θέση των ανθρώπων αυτών, που με κίνητρο την αγάπη για την τέχνη τους, αλλά και πολύ συχνά για βιοποριστικούς λόγους δίνουν καθημερινά τη δική τους παράσταση στους δρόμους της πόλης μας.

Δείτε τις φωτογραφίες και το βίντεο της δράσης

[Best_Wordpress_Gallery id=”52″ gal_title=”κλικ βραβεία”]

[spacer height=”20px”]