Διδακτική επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ ΘΕΡΜΗΣ, στο Λιβάδι Θεσσαλονίκης

Την Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024, η Περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας «ΚΛΙΚ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕ ΤΟ!» πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία ΘΕΡΜΗΣ, στο Λιβάδι Θεσσαλονίκης.

Η ομάδα παρακολούθησε το εξαιρετικό πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ «Ανακαλύπτοντας τη ζωή στα δάση του τόπου μου», πραγματοποιώντας βιωματικές δραστηριότητες στο δάσος. Επίσης είχε την ευκαιρία να γνωρίσει το όμορφο Λιβάδι περπατώντας, φωτογραφίζοντας και ανακαλύπτοντας στοιχεία για την ιστορία και την αρχιτεκτονική του.

Ευχαριστούμε τα μέλη της Παιδαγωγικής ομάδας του ΚΕΠΕΑ Λουκία Λιθοξοϊδου και Άρι Κωνσταντινίδη για την θερμή φιλοξενία, , την ξενάγηση, την ευκαιρία επαφής με τα αδέσποτα του χωριού και την ζωογόνα εμπειρία που μοιραστήκαμε ανακαλύπτοντας τη ζωή στο δάσος!

Υπεύθυνη του προγράμματος «Κλικ, προστάτευσέ το!»: Ευαγγελία Δουβαντζή, εκπαιδευτικός ΠΕ05.

Συνοδός: Νικόλαος Μερούσης ΠΕ02, Διευθυντής του σχολείου.