Διαχείριση θυμού & επιθετικότητας

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 οι μαθητές/τριες του τμήματος Β4 παρακολούθησαν δίωρο βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Διαχείριση της επιθετικότητας». Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης που υλοποιείται στο σχολείο μας με θέμα την πρόληψη και αντιμετώπιση της βίας και του σχολικού εκφοβισμού. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιείται από την κα Ι. Καρμοίρη, κοινωνική λειτουργό των Παιδικών Χωριών SOS. Αρχικά, οι μαθητές και οι μαθήτριες μίλησαν για τον εαυτό τους και στη συνέχεια συνεργάστηκαν, επικοινώνησαν και δούλεψαν σε ομάδες προσπαθώντας να βρουν λύση σε ένα ζήτημα που τους ανατέθηκε. Οι μαθητές και οι μαθήτριες κατανόησαν την αξία του δημοκρατικού διαλόγου ως μέσο προσέγγισης και επίλυσης μιας διαφωνίας. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε κατά την 4η και 5η διδακτική ώρα με υπεύθυνη τη συντονίστρια του σχεδίου δράσης κα Αργ. Χολέβα.