Έρευνα μαθητών και μαθητριών στο πλαίσιο υλοποίησης πολιτιστικού προγράμματος

Την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018 (09.00-14.00) η ομάδα του πολιτιστικού προγράμματος ‘Θεσσαλονίκη 1870-1922: εικόνες μιας πολυπρόσωπης πόλης’ πραγματοποίησε έρευνα κοινού στην Εγνατία Οδό. Οι 26 μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, που συγκροτούν την ομάδα του πολιτιστικού προγράμματος, με την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητών τους έκαναν πράξη την έρευνα που σχεδίαζαν εδώ και καιρό. Η έρευνα ξεκίνησε από το Σιντριβάνι στην ομώνυμη πλατεία και περνώντας από το θριαμβικό τόξο του Γαλέριου, τους ναούς της Αχειροποιήτου και της Παναγίας Χαλκέων, το Χαμζά Μπέη Χαμάμ ή λουτρά ‘ο Παράδεισος’ και την πλατεία Αριστοτέλους στο ύψος της Εγνατίας κατέληξε στο Καραβάν Σαράι (παλαιό Δημαρχείο) και στο Αλκαζάρ. Οι μαθητές και οι μαθήτριες έθεσαν στους περαστικούς τα ερωτήματα που είχαν ετοιμάσει με στόχο να διερευνήσουν τι γνωρίζουν οι Θεσσαλονικείς για τα συγκεκριμένα μνημεία και αν θεωρούν ότι είναι επαρκώς ενταγμένα στην καθημερινότητας της πόλης. Οι μαθητές κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την έρευνα με επιτυχία καθώς ρωτήθηκαν περισσότεροι από 100 Θεσσαλονικείς. Η επεξεργασία των ερωτηματολογίων θα δώσει ενδιαφέροντα στοιχεία για το πόσο καλά γνωρίζουν οι κάτοικοι της πόλης χαρακτηριστικά μνημεία της και αν επιθυμούν κάποια από αυτά να ενταχθούν με διαφορετική, εναλλακτική χρήση στη ζωή του ιστορικού κέντρου. Ταυτόχρονα οι μαθητές και ο μαθήτριες μυήθηκαν στο πολιτιστικό κεφάλαιο της πόλης, καθώς η έρευνα συνδυάστηκε με περιήγηση και ξενάγηση στα μνημεία αυτά.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ν. Μερούσης, Μ. Πεταλωτή.

[spacer height=”20px”][Best_Wordpress_Gallery id=”42″ gal_title=”politistiko2018″]