Συμμετοχή της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας στην 1η Μαθητική Συνάντηση «Κλικ, προστάτευσέ το!»

Η Ομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Κλικ, προστάτευσέ το!» του σχολείου μας συμμετείχε στην 1η Μαθητική Συνάντηση του Περιφερειακού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Κλικ, προστάτευσέ το!» την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018, (09.30-12.30 π.μ.) στους Κήπους του Πασά στην Άνω Πόλη. Η δράση αυτή έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να αντιληφθούν πώς λειτουργεί ένα δίκτυο περιβαλλοντικών προγραμμάτων και να διαπιστώσουν ότι και άλλα σχολεία δρουν παράλληλα με κοινό στόχο και παρόμοιο τρόπο, καθώς βρέθηκαν ανάμεσα σε 450 συμμαθητές τους από 20 σχολεία, που εκπονούν παρόμοιας θεματολογίας περιβαλλοντικό πρόγραμμα στο πλαίσιο του συγκεκριμένου δικτύου. Επίσης περιηγήθηκαν, παρατήρησαν και φωτογράφησαν γειτονιές της Άνω Πόλης, αποκτώντας μια πρωτόγνωρη εμπειρία θέασης της «άγνωστης πόλης» στην οποία κατοικούν.

[spacer height=”20px”][Best_Wordpress_Gallery id=”40″ gal_title=”klik2018″]