Εορτασμός 25ης Μαρτίου 1821 – Παρέλαση

Μετά από μεγάλη προετοιμασία και πολύωρες πρόβες πραγματοποιήθηκαν την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 οι εκδηλώσεις εορτασμού της 25ης Μαρτίου 1821. Αρχικά, στο χώρο του θεάτρου της οδού Χηλής μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν λιτά και περιεκτικά το χρονικό και τα μηνύματα της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Η χορωδία του σχολείου  πλαισίωσε μελωδικά τη γιορτή. Στη συνέχεια, στον αύλειο χώρο όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς κάτω από το άγρυπνο βλέμμα της ελληνικής σημαίας και του λάβαρου του σχολείου μας. Την Κυριακή 25 Μαρτίου 2018 παρά τις όχι τόσο ευνοϊκές καιρικές συνθήκες, το σχολείο μας συμμετείχε αγέρωχο και απόλυτα συνταγμένο στην καθιερωμένη παρέλαση που πραγματοποιήθηκε στη λεωφόρο Ν. Πλαστήρα.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλες και σε όλους τους συμμετέχοντες, μαθήτριες, μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Υπεύθυνος παραδοσιακών χορών και παρέλασης: Θ. Λαντζούρης, Υποδιευθυντής

Υπεύθυνοι γιορτής: Ό. Ιωσηφίδου, Μ. Πεταλωτή

Μουσική διδασκαλία-διεύθυνση χορωδίας: Ε. Χατζηκυριακίδου.

[spacer height=”20px”][Best_Wordpress_Gallery id=”44″ gal_title=”25martiou2018″]

[spacer height=”20px”]