Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου οργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου για κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα, με στόχο να ενώσουμε όλοι μαζί τις φωνές μας και να απαιτήσουμε ένα καλύτερο και ασφαλέστερο διαδίκτυο για όλους!

Tο σχολείο μας, ως υποστηρικτής και φέτος της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2022, διοργάνωσε την εβδομάδα 28/2 έως 4/32022  δράσεις ενημέρωσης με το εκπαιδευτικό υλικό του SaferInternet4kids.gr το οποίο, σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου μπορεί να ενταχθεί στο μάθημα της Πληροφορικής στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ανακοινώθηκαν επίσης τα αποτελέσματα της πανελλήνιας έρευνας που διενήργησε το το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου σε 5000 μαθητές για τις διαδικτυακές τους συνήθειες, δόθηκαν διευκρινήσεις και οδηγίες για την προστασία των προσωπικών δεδομένων. Το ΕΚΑΔ ξεκίνησε να λειτουργεί από το Ιούλιο του 2016 υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας και πιο συγκεκριμένα του Ινστιτούτου Πληροφορικής. Είναι επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα των Πανευρωπαϊκών Οργανισμών INSAFE / INHOPE που χαράσσουν την ευρωπαϊκή στρατηγική για ένα ασφαλές και ποιοτικό διαδίκτυο καθώς και ο αναγνωρισμένος εκπρόσωπος της Ελλάδας για το Expert Group on Safer Internet for Children της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

cert