Πρόγραμμα περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ‘ΚΛΙΚ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕ 2021-2022΄

1η δράση:  Εκστρατεία για υπεύθυνη ανακύκλωση

Η Περιβαλλοντική ομάδα «Κλικ, Προστάτευσέ το!» αποφάσισε φέτος να εστιάσει τον φακό της στην προστασία της θάλασσας.

Κατά τη διάρκεια των συζητήσεων, αναδύθηκε το ζήτημα της ρύπανσης των ακτών, των θαλασσών και των ωκεανών. Κατά συνέπεια οδηγηθήκαμε στη διαπίστωση, για ακόμα μια φορά, της επιτακτικής ανάγκης για μείωση αλλά και σωστή ανακύκλωση των απορριμμάτων.

Τα μέλη της ομάδας, θέλοντας να μεταδώσουν  το μήνυμα για μια υπεύθυνη ανακύκλωση σε όλους τους συμμαθητές τους, δημιούργησαν μία εύληπτη και προσεγμένη αφίσα η οποία θα παρουσιαστεί σε όλα τα τμήματα και θα αναρτηθεί στις αντίστοιχες αίθουσες του σχολείου μας!

Στόχος των παιδιών είναι να βοηθήσουν στην υιοθέτηση απλών καθημερινών πρακτικών (από όλους μας)  τόσο στον χώρο του σχολείου, όσο και στο οικογενειακό και φιλικό μας περιβάλλον!

Θα ακολουθήσουν κι άλλες δράσεις ευαισθητοποίησης!

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ-ΑΦΙΣΑ-ΚΛΙΚ-2022