Ενημέρωση για την ανακύκλωση και τη διαχείριση αποβλήτων

Την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας ενημερώθηκαν για την ανακύκλωση και τη διαχείριση αποβλήτων. Συνεργάτες της  Αναπτυξιακής Ανώνυμης Εταιρείας Ο.Τ.Α. Ανατολικής Θεσσαλονίκης ‘Ανατολική Α.Ε.’  παρουσίασαν ανά τμήμα το πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών και εκπαιδευτικών με τίτλο: Ανακύκλωση, αλλάζοντας συμπεριφορές…αλλάζουμε το μέλλον!  Το εγκεκριμένο από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής πρόγραμμα ενθουσίασε τόσο τους μαθητές όσο και το διδακτικό προσωπικό. Όλες και όλοι παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση και συμμετείχαν ζωηρά στη συζήτηση που ακολούθησε. Στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης που επιδεικνύει το σχολείο μας  εντάσσεται και η απόφασή μας στον επόμενο περίπατο να συμβάλλουμε ενεργά στον καθαρισμό της πλαζ της Αρετσούς.