Εκδήλωση εορτασμού για την Ελληνική Επανάσταση του 1821

Κάθε χρόνο την παραμονή του εορτασμού της 25ης Μαρτίου πραγματοποιείται σχολική εορτή μνήμης των αγωνιστών και της Επανάστασης του 1821, του κορυφαίου πολυετούς αγώνα των Ελλήνων που οδήγησε στη δημιουργία του ελληνικού κράτους και τη σταδιακή ενοποίηση του Ελληνισμού. Φέτος, η γιορτή στο σχολείο μας ήταν ιδιαίτερα πρωτότυπη και ξεχωριστή, καθώς ο οκτάχρονος αγώνας για την απελευθέρωση παρουσιάστηκε μέσα από το βλέμμα φιλελλήνων ζωγράφων, που απαθανάτισαν στο εικαστικό έργο τους σκηνές της εποποιίας για την ελευθερία. Μετά από πολύωρες πρόβες και προετοιμασία, οι μαθητές και οι μαθήτριες υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, που ανέλαβαν τη διοργάνωση της εκδήλωσης κατάφεραν να μεταδώσουν άμεσα και ζωντανά τα μηνύματα της επανάστασης και των αγωνιστών, τον πόθο και  τον αγώνα για την ελευθερία και την αγάπη για την πατρίδα. Μετά την εκδήλωση, όλοι οι μαθητές χόρεψαν στην αυλή του σχολείου ελληνικούς χορούς.

Υπεύθυνες εκδήλωσης: Ε. Δουβαντζή- Ε. Μουρατίδου.

Υπεύθυνη χορωδίας: Ε. Χατζηκυριακίδου

Υπεύθυνος παραδοσιακών χορών: Θ. Λαντζούρης, Υποδιευθυντής.