Ο ΝΑΟΚΘ ΚΑΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Πέμπτη 8 Μαρτίου, είχαμε την χαρά να φιλοξενήσουμε στο γυμναστήριο του σχολείου μας προπονητές και αθλητές του Ναυτικού Αθλητικού Ομίλου Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης  “ΝΑΟΚΘ”  οι οποίοι ενημέρωσαν τους μαθητές μας σχετικά με το άθλημα της κωπηλασίας.

Ο συγκεκριμένος όμιλος έχει στις τάξεις του σαν αθλητές και αρκετούς μαθητές του σχολείου μας, ενώ το άθλημα έχει δώσει σημαντικές διακρίσεις αλλά και Ολυμπιακά μετάλλεια στην Πατρίδα μας.

Η ενημέρωση ξεκίνησε για κάθε διδακτική ώρα με προβολή βίντεο στις αίθουσες, συζήτηση, και έπειτα απο την προθέρμανση στο γυμναστήριο, επίδειξη σε κωπηλατικά εργόμετρα όπου συμμετείχαν με ενθουσιασμό αγόρια και κορίτσια!

Οι μαθητές μας με προσοχή και ενδιαφέρον παρακολούθησαν την ενημέρωση απο την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής  και προπονήτρια του Ομίλου κα Μαριαλένα, η οποία με υπομονή και χιούμορ – και την ευχαριστούμε πολύ για αυτό – απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών και επισήμανε τα τεχνικά στοιχεία του αθλήματος.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια και κάθε επιτυχία στους προπονητές και προπαντός στους αθλητές του Ν.Α.Ο.Κ.Θ.