Στις 24 Οκτωβρίου 2016 στο θεατράκι Χηλής πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του σχολείου μας με τίτλο: Από το “Φροντιστήριον Τραπεζούντος” στο 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς. Συγκίνηση και ενθουσιασμό προκάλεσαν τόσο οι ομιλητές όσο και το θεατρικό δρώμενο, το τραγούδι, οι χοροί και η συμμετοχή διακεκριμένων αποφοίτων του σχολείου μας (το σχετικό πρόγραμμα βρίσκεται σε προηγούμενη ανάρτηση στην ιστοσελίδα). Θερμές ευχαριστίες σε όλους τους συντελεστές της εκδήλωσής μας!