Επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του “Συλλόγου Συνδρόμου DOWN Ελλάδος»

Στα πλαίσια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της μαθητικής μας κοινότητας απέναντι σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες και ως συνέχεια της περσινής καλής συνεργασίας μας επισκεφθήκαμε για 2η συνεχόμενη χρονιά τις εγκαταστάσεις του συλλόγου ατόμων με σύνδρομο DOWN. Αφού πρώτα ενημερώθηκαν οι μαθητές μας για τα προγράμματα και τα τμήματα που υπάρχουν για τους ωφελούμενους, περιηγήθηκαν στους χώρους των εγκαταστάσεων από τους ίδιους τους εκπαιδευόμενους με πολλή μεγάλη τους χαρά. Αμέσως μετά δημιουργήθηκαν μικτές ομάδες εργασίας και όλοι μαζί συνεργάστηκαν για τον στολισμό πασχαλινών λαμπάδων, την κατασκευή πασχαλινών διακοσμητικών στοιχείων, την ετοιμασία των συσκευασιών για τις λαμπάδες που λίγες ημέρες αργότερα πουλήθηκαν στο πασχαλινό bazaar του συλλόγου τους. Πριν τους αποχαιρετήσουν και ανανεώσουν το ραντεβού τους για την επόμενη σχολική χρονιά χόρεψαν όλοι μαζί μοντέρνους και παραδοσιακούς χορούς, ,τραγούδησαν ελληνικά και ξένα τραγούδια,, γέμισε ο χώρος από τα φωτεινά χαμόγελα όλων τους και τα γεμάτα χαρά γέλια τους.

Οι μαθητές μας απέδειξαν για ακόμη μία φορά με την ώριμη στάση τους ότι η διαφορετικότητα δεν πρέπει να μας τρομάζει, γιατί όλοι είμαστε διαφορετικοί, αλλά και όλοι ίσοι.

Υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Μαίρη Πεταλωτή, κ. Λίνα Δουβαντζή