eTwinning – Technologywork

Το σχολείο μας στο πλαίσιο του προγράμματος ηλεκτρονικής αδελφοποίησης μεταξύ ευρωπαϊκών σχολείων (e-Τwinning) υλοποιεί και φέτος συνεργασία με σχολεία από τη Ρουμανία, την Πολωνία και την Τουρκία.Το θέμα της φετινής μας συνεργασίας είναι «Technologywork».

Το eTwinning είναι μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Eυρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Στόχος της φετινής συνεργασίας είναι οι μαθητές/τριες μας να γνωρίσουν, να εξοικειωθούν με τα ψηφιακά εργαλεία, να επικοινωνήσουν, να ανταλλάξουν απόψεις, και να αλληλοεπιδράσουν με μαθητές ξένων σχολείων, βελτιώνοντας παράλληλα τις δεξιότητές τους στην αγγλική γλώσσα και στη χρήση των υπολογιστών και του διαδικτύου (ψηφιακός γραμματισμός).

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:
Θεοδώρα Βαλσάμη (ΠΕ06)