Επίσκεψη στην Αντιδήμαρχο 15-5-23 – ΑΙΤΗΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Στις 15 Μαίου, με 6 μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας επισκευθήκαμε, κατόπιν ραντεβού, την Αντιδήμαρχο Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Καλαμαριάς κ. Ναταλία Παντελίδου για να της επιδώσουμε επιστολή της περιβαλλοντικής ομάδας με το αίτημα να δημιουργηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου  χώρος στάθμευσης ποδηλάτων, επισημαίνοντας βέβαια πως απαραίτητη προυπόθεση για να χρησιμοποιούν ποδήλατα μαθητές και πολίτες είναι η δημιουργία ασφαλών ποδηλατοδρόμων!
Κατα την διάρκεια της συζήτησής μας, είχαμε την ευκαιρία να την ενημερώσουμε σχετικά με την συμμετοχή μας στο Ευρωπαικό Μαθητικό Συνέδριο για την “ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑΤΙΚΑ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ”, εξηγώντας ότι το αίτημα αυτό προέκυψε από το εργαστήριο οραματισμού για μια Κλιματικά Ουδέτερη Καλαμαριά, που πραγματοποιήθηκε κατά την διάρκεια της προετοιμασίας μας για το Συνέδριο της Ελευσίνας.
Η Αντιδήμαρχος ανταποκρίθηκε θετικά στο αίτημά μας και περιμένουμε την υπολοίησή του!