19 η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου

Τα παιδιά της Α’ τάξης του σχολείου μας και πιο συγκεκριμένα τα τμήματα Α2 και Α3 είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τη 19 η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου που πραγματοποιήθηκε στους χώρους της Διεθνούς Εκθέσεως Θεσσαλονίκης από τις 4 έως τις 7 Μαΐου. Πιο συγκεκριμένα, την Παρασκευή 5 Μαΐου, τους δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά τη γνωστή συγγραφέα παιδικών – εφηβικών βιβλίων, κυρία Ελένη Δικαίου και να συζητήσουν μαζί της με αφορμή το βιβλίο της «Η Ανδριανή και ο κυνηγός». Για περίπου μια ώρα τα παιδιά του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τη συγγραφέα, η οποία είχε την καλοσύνη και την υπομονή να επιλύσει απορίες τους όχι μόνο για την υπόθεση του βιβλίου της και τα ερεθίσματα που οδηγούν στη συγγραφική δημιουργία, αλλά και γενικότερα για τον τρόπο και τη μέθοδο συγγραφής ενός βιβλίου. Αμέσως μετά δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να περιηγηθούν στους χώρους της έκθεσης, από όπου έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις. Ανανέωσαν με χαρά το ραντεβού τους για την επόμενη 20 η έκθεση βιβλίου, του χρόνου.

Συνοδοί καθηγητές κ.κ. Δημήτριος Γόλης ΠΕ02, Ιωάννα Νταουντάκη ΠΕ02, Ζωή Γκίνη ΠΕ 88.03