Διασχολικοί περιφερειακοί αγώνες Γλώσσας Γυμνασίων

Ομάδα μαθητριών του σχολείου μας συμμετείχε στους 6ους προκριματικούς διασχολικούς περιφερειακούς αγώνες Γλώσσας Γυμνασίων της Κεντρικής Μακεδονίας που πραγματοποιήθηκαν την Τετάρτη 5 Απριλίου και τους οποίους οργάνωσε ο Σύλλογος Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ. «Φιλόλογος». Αξίζει να σημειωθεί και η συμμετοχή στους αγώνες δυο ομογενειακών σχολείων. Σκοπός των αγώνων ήταν η ομαδοσυνεργατική συνεργασία των παιδιών προκειμένου να προσπελάσουν ψηφιακά κείμενα, απαντώντας σε ερωτήσεις που αφορούσαν τις δεξιότητες της κατανόησης και παραγωγής γραπτού και προφορικού λόγου. Η πρωτοτυπία των αγώνων, η ψηφιακή τους διάσταση και το ομοαδοσυνεργατικό τους πνεύμα γέμισε τα παιδιά με εμπειρίες και άφησε την ομάδα μας με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Υπεύθυνος καθηγητής: Δημήτριος Γόλης ΠΕ02