Διδακτική επίσκεψη σε Επταπύργιο, Ροτόντα και Ισχλαχανέ (05/04/2023)

Την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 οι μαθητές της Β΄ τάξης περιηγήθηκαν σε μνημεία της Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας.
Αρχικά επισκεφτήκαμε τη Ροτόντα, ένα μοναδικό περίκεντρο κτίριο, παρόμοιο με το Πάνθεον της Ρώμης,  το οποίο ανεγέρθηκε στα χρόνια του Γαλέριου (αρχές 4ου αι). και στολίστηκε με εξαιρετικής τέχνης ψηφιδωτά. Στη συνέχεια, η μία ομάδα έφτασε στο Επταπύργιο όπου παρακολούθησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα οργανωμένο από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Πόλης Θεσσαλονίκης (ευχαριστούμε την κα Σαρηγιαννίδου για την πολύ όμορφη ξενάγηση), ενώ η δεύτερη ομάδα πεζή κατευθύνθηκε στο Ισλαχανέ (Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ ή αλλιώς Ισλαχανέ της Θεσσαλονίκης ή αλλιώς Πολυτεχνείο Μιδάτ Πασά, στη σημερινή οδό Αγίου Δημητρίου, μεταξύ των οδών Αποστόλου Παύλου και Ελένης Ζωγράφου, στο μέσο περίπου των ανατολικών τειχών της πόλης, κοντά στη Νέα Χρυσή Πύλη) όπου παρακολούθησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εφορείας Νεωτέρων Μνημείων του Υπουργείου Πολιτισμού (ευχαριστούμε την κα Κονδυλίδου για την εξαιρετική ξενάγηση).
Τη διδακτική επίσκεψη οργάνωσαν ο δ/ντής κος Ν. Μερούσης και η κα Ε. Μουρατίδου (φιλόλογοι).