Επίσκεψη στον Πανελλήνιο Σύλλογο Συνδρόμου Down

Την Τετάρτη 29-3-23 με μία ομάδα μαθητών και μαθητριών μας επισκεφτήκαμε τον Πανελλήνιο Σύλλογο Συνδρόμου Down.

Φιλοξενηθήκαμε στους χώρους του, ξεναγηθήκαμε, γνωρίσαμε τους ωφελούμενους και τις ωφελούμενες καθώς και το προσωπικό του Συλλόγου και ενημερωθήκαμε για τις δραστηριότητες τους. Επικοινωνήσαμε μέσα σε ένα εξαιρετικά φιλικό και ευχάριστο κλίμα και πήραμε όλοι μαζί πρωινό. Στην συνέχεια, συμμετείχαμε στο εργαστήριο πασχαλινών κατασκευών όπου μας δόθηκε η ευκαιρία να δημιουργήσουμε λαμπάδες και διακοσμητικά είδη τα οποία θα διατεθούν στο Πασχαλινό Bazaar του Συλλόγου. Τέλος παίξαμε, και χορέψαμε! Δώσαμε και πήραμε χαμόγελα και χαρά!

Η χαρά της επαφής και της αλληλεπίδρασης με τους ανθρώπους σε ένα πλαίσιο αποδοχής και κατανόησης της διαφορετικότητας είναι ΔΩΡΟ ανεκτίμητο!

Υπεύθυνες για την δράση: Μ. Πεταλωτή ΠΕ07, Ε. Δουβαντζή ΠΕ05