Θεσσαλονίκη, Βιώσιμη Πόλη

Την Τετάρτη 19-10-2022 οι μαθήτριες και οι μαθητές του τμήματος Β2 παρακολούθησαν το πρόγραμμα του ΚΠΕ Ελευθερίου-Κορδελιού “Θεσσαλονίκη, Βιώσιμη Πόλη”
Ξεκινώντας από τον Λευκό Πύργο και το Μουσείο του, περπατώντας σε δρόμους και πλατείες του κέντρου της πόλης πραγματοποίησαν δραστηριότητες:
1. αναζήτησης και καταγραφής πληροφοριών για το παρελθόν της πόλης (χωροθέτηση, πληθυσμιακή σύνθεση και μεταβολές, οικονομικές δραστηριότητες, υποδομές, πολιτισμός, σημαντικά γεγονότα).
2. παρατήρησης, καταγραφής και κριτικής του παρόντος της πόλης με αφορμή στοιχεία κατά μήκος της διαδρομής.
Συζήτησαν, προβληματίστηκαν, ανακάλυψαν, σχεδίασαν την βιώσιμη πόλη και παρουσίασαν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους σε ένα κλίμα συνεργασίας και ελεύθερης έκφρασης που δημιούργησαν οι συντονιστές – εμψυχωτές του προγράμματος, μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του ΚΠΕ κύριοι Γιώργος Σλαυκίδης και Γιώργος Υφαντής, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά.
Στην εξαιρετικά πλούσια σε εμπειρίες αυτή πορεία συνόδευσαν τα παιδιά οι καθηγήτριες του σχολείου Ευαγγελία Δουβαντζή και Βασιλική Τριανταφύλλου.