6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

«ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ – ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ» ήταν το σύνθημα της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019 που τιμήθηκε σε όλα τα σχολεία της χώρας.

Κεντρικός στόχος ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Στο σχολείο μας διοργανώθηκαν από τους καθηγητές Φυσικής Αγωγής τον υποδιευθυντή κ. Θ. Λαντζούρη και την κα Αθ. Λατσίνη αθλητικές δράσεις όπως ομαδικά -ατομικά αθλήματα καλαθοσφαίριση 3Χ3, πετοσφαίριση 4Χ4, επιτραπέζια αντισφαίριση, σκάκι αλλά και αερόβιες κινητικές δραστηριότητες όπως χορός.