ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018

Την Τρίτη  19 Ιουνίου 2018 και ώρα 20.30 πραγματοποιήθηκε η γιορτή αποφοίτησης των μαθητών και μαθητριών της Γ΄ τάξης του σχολείου μας. Στην κατάμεστη αίθουσα του θεάτρου της οδού Χηλής οι καθηγητές και οι καθηγήτριες του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς “Φροντιστήριον Τραπεζούντος” αποχαιρέτησαν τους μαθητές τους και ευχήθηκαν καλή τύχη στα επόμενα βήματά τους. Η γιορτή οργανώθηκε από τη Διεύθυνση και τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου και συντονίστηκε από τις εκπαιδευτικούς Ζ. Παπανικολάου και Α. Χολέβα.

Η βραδιά ξεκίνησε με τους χαιρετισμούς του Διευθυντή, του εκπροσώπου του Μητροπολίτη Ν. Κρήνης και Καλαμαριάς, της Προέδρου των Σχολικών Επιτροπών του Δήμου Καλαμαριάς Κ. Τσαπακίδου και του Προέδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεδίπλωσαν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για τα τρία χρόνια που πέρασαν στο Γυμνάσιο και τη μετάβαση από τη μία βαθμίδα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην άλλη. Η εκδήλωση διανθίστηκε με ομάδα μαθητριών της Γ΄ τάξης που χόρεψε στη σκηνή και μάγεψε τους θεατές με το συντονισμό και την όμορφη χορογραφία, ενώ τα μικρά μουσικά σχήματα του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της μουσικού Ε. Χατζηκυριακίδου ενθουσίασαν το νεανικό κοινό που ξέσπασε σε παρατεταμένο χειροκρότημα. Μετά τη λήξη της γιορτής, ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων απένειμε αναμνηστικά δώρα στους μαθητές και όλοι μετακινηθήκαμε στην αυλή του σχολείου όπου δόθηκε μικρή δεξίωση συνοδεία φαγητού και μουσικής. Η γιορτή ολοκληρώθηκε λίγο πριν τα μεσάνυχτα.