4 – 8 Δεκεμβρίου 2017 – ΩΡΑ ΚΩΔΙΚΑ

Το σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στην Ώρα Κώδικα με μια ώρα στο μάθημα της Πληροφορικής.

H ώρα του κώδικα είναι ένα παγκόσμιο κίνημα που φθάνει σε δεκάδες εκατομμύρια μαθητές σε 180+ χώρες. Οποιοσδήποτε, οπουδήποτε μπορεί να οργανώσει μια εκδήλωση για την Ώρα του Κώδικα. Ωριαία μαθήματα είναι διαθέσιμα σε πάνω από 30 γλώσσες. Δεν χρειάζεται καμία εμπειρία. Για ηλικίες από 4 έως 104.

Σκοπός να φέρουμε τους μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και κοινωνία πιο κοντά στην επιστήμη την οποία θεραπεύουμε και αφού «δοκιμάσουν» μια Ώρα του Κώδικα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας 4-8 Δεκεμβρίου 2017, να κατανοήσουν καλύτερα με τι ασχολείται η Επιστήμη των Υπολογιστών και σε τι διαφέρει από την απλή χρήση των ΤΠΕ. Όλοι όσοι συμμετάσχουν θα δουν ότι μπορεί να τα καταφέρνουν και γιατί τα μαθήματα της Πληροφορικής είναι εξίσου χρήσιμα με τα άλλα μαθήματα και απαραίτητα να διδάσκονται για τους μαθητές μας σε όλες τις τάξεις.

Ενημερωθείτε για τις σχετικές δράσεις στο https://hourofcode.com/gr