Τα μυστικά της πόλης. Ταξιδεύοντας στον χώρο και τον χρόνο της Θεσσαλονίκης

Τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα μυστικά της πόλης. Ταξιδεύοντας στον χώρο και τον χρόνο της Θεσσαλονίκης». Στην αίθουσα του τμήματος Α1 ο αρχαιολόγος-μουσειολόγος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πόλης Θεσσαλονίκης (ΕΦΑΠΟΘ) Γιάννης Καρλιάμπας αρχικά παρουσίασε το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο σχεδιάστηκε από την ΕΦΑΠΟΘ στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος ΕΣΠΑ με στόχο την εξοικείωση των μαθητών/μαθητριών με τα μνημεία και τους αρχαιολογικούς χώρους της πόλης της Θεσσαλονίκης. Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες γνώρισαν βιωματικά το παιχνίδι, με απλά λόγια έπαιξαν! Αφού χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες και έχοντας μπροστά τους ένα χάρτη με τους αρχαιολογικούς χώρους και τα μνημεία της πόλης έπαιξαν για σχεδόν δύο ώρες το επιτραπέζιο παιχνίδι με πολύ κέφι και αγωνία! Μέσα από το παιχνίδι οι μαθήτριες και οι μαθητές άντλησαν πλήθος πληροφοριών για τα μνημεία και την ιστορία της πόλης από την αρχαιότητα μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα. Σχεδιάζουμε να συνεχίσουμε το παιχνίδι με την επίσκεψή μας στους αρχαιολογικούς χώρους την άνοιξη. Ευχαριστούμε θερμά τον κο Γ. Καρλιάμπα που παρουσίασε και διηύθυνε τόσο ζωντανά και παραστατικά το παιχνίδι.