e-Τwinning

Το σχολείο μας υλοποιεί φέτος (σχολ. έτος 2023-2024) δεύτερο έργο στο πλαίσιο του προγράμματος ηλεκτρονικής αδελφοποίησης μεταξύ ευρωπαϊκών σχολείων (e-Τwinning) σε συνεργασία με σχολεία από τη Ρουμανία, την Πολωνία και την Τουρκία. Το θέμα του έργου είναι «Space Journey».

Στόχος του έργου είναι οι μαθητές /τριες να γνωρίσουν και να ερευνήσουν το διάστημα. Να μάθουν την ιστορία εξερεύνησης του διαστήματος, να διευρύνουν τις γνώσεις τους για τους πλανήτες, το ηλιακό μας σύστημα κ.ά.

Ακόμη, εστιάζοντας στην παιγνιώδη μάθηση, με τη χρήση ψηφιακών εργαλείων, τη χρήση γλώσσας προγραμματισμού, τη συμμετοχή σε Webinars, τη συνδρομή της ζωγραφικής, τη συνεργασία με μαθητές/τριες άλλων χωρών, το έργο αποσκοπεί να βελτιώσει τις ψηφιακές δεξιότητες των μαθητών/τριών καθώς επίσης και τις δεξιότητες που απαιτούνται για την εκμάθηση της Αγγλικής γλώσσας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια κα Θεοδώρα Βαλσάμη (ΠΕ06 )