Επίσκεψη στο Διεθνές Κέντρο Ψηφιακού Μετασχηματισμού και Ψηφιακών Δεξιοτήτων

Τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών /τριών της Β΄τάξης στο Διεθνές Κέντρο Ψηφιακού Μετασχηματισμού και Ψηφιακών Δεξιοτήτων (26ης Οκτωβρίου 21) DT&S Cisco. Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Μαθαίνω, Προστατεύομαι, Βελτιώνομαι και Συνεισφέρω» και ενημερώθηκαν σε θέματα που αφορούν στην ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, στην αναγνώριση και αντιμετώπιση του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού. Επιπλέον ενημερώθηκαν σε θέματα τεχνολογίας, καινοτομίας με εφαρμογή στην καθημερινότητα, συμμετείχαν σε εργαστήριο υγιεινής διατροφής και γνώρισαν τεχνικές για την αύξηση του ποσοστού επιβίωσης θυμάτων καρδιακής ανακοπής. Το παραπάνω πρόγραμμα συνδιοργανώνεται από το Διεθνές Κέντρο Ψηφιακού Μετασχηματισμού και το ΚΜΟΠ – Live Without Bullying και διήρκεσε από 9.30 π.μ – 1.30 π.μ.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Α. Χολέβα. Συνοδοί: Α. Καλμπουρτζίδης (υπ/δντής), Θ. Βαλσάμη.