Σχολικός εκφοβισμός

Η ομιλία με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός» απευθύνεται σε γονείς μαθητών Δημοτικής εκπαίδευσης και εκπαιδευτικούς και γίνεται στο πλαίσιο του Συμβουλευτικού Σταθμού για Γονείς, Παιδιά και Εφήβους της Αντιδημαρχίας Παιδείας, Δια βίου Μάθησης & Πολιτισμού του Δήμου Καλαμαριάς. Στόχος της είναι να διερευνηθούν τα σημάδια που εμφανίζουν τα παιδιά που εμπλέκονται σε επεισόδια εκφοβισμού και να συζητηθούν τρόποι αντιμετώπισης του φαινομένου αυτού, τόσο από τη μεριά της οικογένειας όσο και του σχολείου. Επίσης, θα συζητηθούν πρακτικές σε περιπτώσεις που αφορούν παιδιά «παρατηρητές». Ο εκφοβισμός είναι μια σύνθετη λέξη με πολλές μορφές. Όποια μορφή κι αν υπάρχει, εμπλεκόμενος ή μη, όλοι έχουν τον ρόλο τους τόσο στην εμφάνιση όσο και στην καταπολέμηση του συγκεκριμένου φαινομένου.

Απευθύνεται σε: Γονείς μαθητών Δημοτικής εκπαίδευσης και εκπαιδευτικούς

Ημερομηνία: Τετάρτη, 13/03/2024