Άσκηση σεισμού – επίδειξη ΚΑΡΠΑ

Στο σχολικό συγκρότημα 1ου Γυμνασίου & 1 ΓΕΛ Καλαμαριάς την Τρίτη 28/2/2023 έγινε άσκηση σεισμού και επίδειξη διάσωσης τραυματιών από μαθητές του λυκείου με την καθοδήγηση του κ. Παναγιώτη Μιχαηλίδη, υποδιευθυντή του 1ου ΓΕΛ και καθηγητή Φυσικής Αγωγής . Στη συνέχεια μαθητές του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς “Φροντιστήριον Τραπεζούντος” με τις οδηγίες του καθηγητή Φυσικής Αγωγής του σχολείου κ. Θόδωρου Λαντζούρη έκαναν επίδειξη ΚΑΡΠΑ. Όπως αναφέρεται και στον ιστότοπο του Εθνικού Κέντρου Άμεσης Βοήθειας, η “Βασική Υποστήριξη της ζωής” περιλαμβάνει τη βασική γνώση και τις δεξιότητες που απαιτούνται για την αντιμετώπιση απειλητικών για τη ζωή καταστάσεων, όπως μια αιφνίδια κατάρρευση και πνιγμονή (σταμάτημα της αναπνοής από ξένο σώμα, που αποφράζει τη δίοδο του αέρα προς τους πνεύμονες). Αυτές τις βασικές γνώσεις όπως και να γνωρίζουν οι μαθητές/μαθήτριες πότε και πώς θα καλέσουν ένα ασθενοφόρο ή άλλη ιατρική βοήθεια διδάσκονται στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.