Μαθητικό συνέδριο για τη μετάβαση σε ένα κλιματικά ουδέτερο μέλλον» στο πλαίσιο «2023 ΕΛΕΥΣΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ»

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε ότι η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας συμμετέχει μετά από επιλογή στο διεθνές «Μαθητικό συνέδριο για τη μετάβαση σε ένα κλιματικά ουδέτερο μέλλον» το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού θεσμού  «2023 ΕΛΕΥΣΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ» τον Μάιο του 2023 (9 έως 11/5).  Το διεθνές μαθητικό συνέδριο οργανώνεται και χρηματοδοτείται από το Γερμανικό Ομοσπονδιακό Υπουργείο Οικονομικών Υποθέσεων και Κλιματικής Δράσης (πρόγραμμα European Climate Initiative / EUKI), το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών & Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΑΠΕ), το Ανεξάρτητο Ινστιτούτο για Περιβαλλοντικά Θέματα (UfU) της Γερμανίας και τις υπεύθυνες περιβαλλοντικής εκπαίδευσης των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ και Γ΄ Αθήνας, Δυτικής Αττικής και Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Στο έργο συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα, τη Γερμανία και πέντε βαλκανικές χώρες.
Η προετοιμασία έχει ξεκινήσει από την αρχή του έτους με πυρετώδεις ρυθμούς. Αρχικά πραγματοποιήθηκαν ενημερωτικές συναντήσεις των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών και επιμορφωτικά σεμινάρια και από αυτή την εβδομάδα ξεκινά, με πρώτο το σχολείο μας, η υλοποίηση ενός ‘εργαστηρίου οραματισμού’ στο πλαίσιο του οποίου οι μαθητές και οι μαθήτριες θα οραματιστούν ένα κλιματικά ουδέτερο μέλλον του πλανήτη μας.
Υπεύθυνη είναι η κα Ευαγγελία Δουβαντζή, συμμετέχουν η κα Μαρία Καντάρη και ο κος Νίκος Μερούσης