Συμμετοχή του σχολείου μας στην έκθεση φωτογραφίς του Περιφερειακού Δικτύου Σχολείων «Κλικ, Προστάτευσέ το!» 2021-2022

Η Περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας συμμετείχε για 7η χρονιά στην Έκθεση Φωτογραφίας του Περιφερειακού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Κλικ, προστάτευέ το!» που πραγματοποιήθηκε στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο από τις 10 έως τις 21 Μαΐου.

Το θέμα μας φέτος ήταν «Η θάλασσα». Οι έξι φωτογραφίες που εκτέθηκαν αποτελούν μικρό, αλλά αντιπροσωπευτικό δείγμα της δουλειάς που έγινε από τα παιδιά κατά την υλοποίηση του προγράμματος (6 μήνες).

Διακρίθηκαν και έλαβαν:

1. Η μαθήτρια Καλή Ακαντζελιώτη: 3ο βραβείο μαθητικής καλλιτεχνικής φωτογραφίας.

2. Η εκπαιδευτικός Ευαγγελία Δουβαντζή: έπαινο καλλιτεχνικής φωτογραφίας εκπαιδευτικών.

Ευχαριστούμε τους μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς που μας τίμησαν με την παρουσία τους στην έκθεση. Τα θετικά και ενθουσιώδη σχόλια που λάβαμε τόσο για το δικό μας ταμπλό, όσο και για το σύνολο της έκθεσης, μας γέμισαν χαρά!

Συζητώντας με γονείς, παιδιά και εκπαιδευτικούς, κατά την περιήγηση στην έκθεση, διαπιστώσαμε για μια ακόμα φορά τον καταλυτικό ρόλο της φωτογραφίας στην ευαισθητοποίηση των θεατών-αποδεκτών σχετικά με τα περιβαλλοντικά ζητήματα, γεγονός που αποτελεί κύριο στόχο του δικτύου και της συγκεκριμένης έκθεσης.

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του προγράμματος: Ευαγγελία Δουβαντζή (ΠΕ05) & Αθανασία Λατσίνη (ΠΕ11)