Φυσιολατρική εξόρμηση της περιβαλλοντικής ομάδας “ΚΛΙΚ Προστάτευσέ το!”

Το Σάββατο 9 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε φυσιολατρική εξόρμηση στο Καλοχώρι και στη Χαλάστρα στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Κλικ, προστάτευσέ το!» με φετινό θέμα «Κλικ, προστάτευσε την θάλασσα». Αρχικά επισκεφθήκαμε τη λιμνοθάλασσα Καλοχωρίου, ενημερωθήκαμε για τον τρόπο δημιουργίας της, κάναμε παρατήρηση πουλιών  και περπατήσαμε στον «κόκκινο δρόμο» που διασχίζει τη λιμνοθάλασσα. Ενημερωθήκαμε για διάφορα θέματα όπως για τον οικολογικό πλούτο της περιοχής, τις οικονομικές δραστηριότητες και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει από την ανεξέλεγκτη εναπόθεση απορριμμάτων. Στη δεύτερη στάση μας, στις καλύβες των μυδοκαλλιεργητών της Χαλάστρας, ενημερωθήκαμε για τον κύκλο παραγωγής του μυδιού, για τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής που είναι ήδη ορατές σε αυτή την οικονομική δραστηριότητα, αλλά και για την «πλαστική» ρύπανση που προκαλείται. Ξεναγός μας η κυρία Λία Παπαδράγκα, υπεύθυνη επικοινωνίας του ΟΦΥΠΕΚΑ (Οργανισμός Φυσικού Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής), την οποία ευχαριστούμε θερμά. Τέλος, ευχαριστούμε θερμά τους γονείς των μαθητών και μαθητριών μας που ανέλαβαν τη μετακίνηση των παιδιών και συμμετείχαν ενεργά  σε όλη την διάρκεια της ξενάγησης.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ευαγγελία Δουβαντζή ΠΕ05 & Αθανασία Λατσίνη ΠΕ11