Πρακτική άσκηση φοιτητών & φοιτητριών

Για μία ακόμα χρονιά το σχολείο μας δέχεται φοιτητές και φοιτήτριες του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης και του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, οι οποίοι/ες σε πρώτη φάση παρακολουθούν τους εκπαιδευτικούς να διδάσκουν στην τάξη και στη συνέχεια συζητούν μαζί τους σχετικά με την εκπαιδευτική διαδικασία θέματα. Σε δεύτερη φάση διδάσκουν οι ίδιοι οι φοιτητές εφαρμόζοντας στην πράξη όσα έμαθαν στα ακαδημαϊκά μαθήματα σε συνδυασμό με την εμπειρία τους ως παρατηρητές στο περιβάλλον της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Φέτος έχουμε δεχτεί φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής (Τμήματα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής, Αγγλικής και Γαλλικής Γλώσσας), του Τμήματος Γεωλογίας, του ΤΕΦΑΑ και της Σχολής Καλών Τεχνών από το Α.Π.Θ. και του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΠΑΜΑΚ. Σημειώνουμε ότι τηρούνται πιστά όλα όσα προβλέπονται από τα πρωτόκολλα του ΕΟΔΥ σχετικά με την αποφυγή διασποράς του κορονοϊού.

Στην πρακτική άσκηση των φοιτητών συμμετέχουν οι φιλόλογοι Έ. Μουρατίδου, Ζ. Παπανικολάου και Ν. Μερούσης, η Θ. Βαλσάμη (Αγγλική Γλώσσα & Φιλολογία), η Ε. Δουβαντζή (Γαλλική Φιλολογία & Γλώσσα), ο Θ. Λαντζούρης, Α. Λατσίνη (Φυσική Αγωγή), Α. Καλμπουρτζίδης ( Γεωλογία), η Ελ. Χατζηκυριακίδου (Μουσικές Σπουδές).