Δράση για τον διαδικτυακό εκφοβισμό

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Στο πλαίσιο αυτό, φέτος αποφασίσαμε να δώσουμε έμφαση στο διαδικτυακό εκφοβισμό και στη βία που μπορεί να ασκηθεί μέσα από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Μετά από πρόταση του Διευθυντή, η ψυχολόγος του σχολείου κα Αρχοντία Νασιρίδου ανέλαβε να σχεδιάσει και να υλοποιήσει μία δράση γύρω από αυτό το φλέγον θέμα.

Ήδη από την προηγούμενη Παρασκευή (05-03-2021) η δράση υλοποιείται σταδιακά σε κάθε τάξη του σχολείου μας μέσα από το κανάλι της τηλεκπαίδευσης. Στη δράση της κας Νασιρίδου εμπεριέχονται θέματα γύρω από τα αίτια, τις μορφές του διαδικτυακού εκφοβισμού, τις συνέπειες στους εφήβους και κάποιες στρατηγικές αντιμετώπισης του, καθώς και βιωματικές δράσεις και συζητήσεις με τις οποίες οι μαθήτριες και οι μαθητές μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τις περιπτώσεις του ηλεκτρονικού εκφοβισμού (cyber bullying) και αποκτούν κάποιες στρατηγικές αντιμετώπισής του. Η δράση θα ολοκληρωθεί την ερχόμενη Παρασκευή 12 Μαρτίου 2021.