Ιχνο-γραφώντας το 1821

Εικαστική δράση στο  πλαίσιο εορτασμού των 200 χρόνων από την έναρξη της Επανάστασης

Στο πλαίσιο της επετείου για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Επανάστασης, στο σχολείο μας, παρά τις δυσμενείς συνθήκες, σχεδιάζονται και πραγματοποιούνται σταδιακά δράσεις στις οποίες οι μαθήτριες και οι μαθητές γνωρίζουν πρόσωπα, γεγονότα, ιστορίες από την πορεία του ελληνικού κράτους από τη στιγμή που ξέσπασε η Επανάσταση το 1821 ως σήμερα.

Στο μάθημα των Καλλιτεχνικών με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κας Λεονάρδας Λαμπριανίδου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης φιλοτεχνούν εικαστικές δημιουργίες εμπνευσμένες από την  επέτειο που γιορτάζουμε φέτος. Στα αναρτημένα έργα μπορείτε να δείτε πώς προσεγγίζουν οι έφηβοι όχι μόνο το ΄21 αλλά ποικίλες πλευρές της νεοελληνικής ζωής του 19ου, 20ου και 21ου αι.

[Best_Wordpress_Gallery id=”96″ gal_title=”1821-2021″]