KinderDocs, Διεθνές φεστιβάλ ντοκιμαντέρ για παιδιά και νέους

Την Τέταρτη 6 Νοεμβρίου οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας με συνοδούς καθηγητές την κ. Λεμονίδου, τον κ. Καλμπουρτζίδη, τον κ. Καλαϊτζή, την κ. Μουρατίδου και την κ. Παπανικολάου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο MOMus – Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στη ΔΕΘ, στο πλαίσιο του KinderDocs, Διεθνές φεστιβάλ ντοκιμαντέρ για παιδιά και νέους, όπου παρακολουθήσαν την προβολή ενός ντοκιμαντέρ με θέμα το περιβάλλον. Η ταινία «Inventing tomorrow» δείχνει στα παιδιά πως η επιστήμη μπορεί να μετατραπεί από στείρα γνώση σε εργαλείο που θα αλλάξει τη ζωή τους. Οι μαθητές πήραν ένα σημαντικό μήνυμα που αφορά την ευαισθητοποίηση τους, όσον αφορά τη μόλυνση του φυσικού περιβάλλοντος και την ανάληψη δράσης για την επίλυση των προβλημάτων.