Περιβαλλοντική δράση στην πλαζ Αρετσούς (30-5-2019)

Με ομόφωνη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας και σε συνεργασία με τις μαθητικές κοινότητες της Α΄ και Β΄ Γυμνασίου σχεδιάσαμε και υλοποιήσαμε περιβαλλοντική δράση στην πλαζ της Αρετσούς την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019 . Στόχος ήταν ο καθαρισμός της ακτής  και η πραγματοποίηση ενός πολύπτυχου εικαστικού  έργου με θεματικό πυρήνα την υποχρέωση όλων μας για καθαρές παραλίες και θάλασσες.

Τηρώντας προσεκτικά βασικούς κανόνες υγιεινής, οι μαθητές και οι μαθήτριες με αξιοσημείωτο ζήλο συγκέντρωσαν όλα τα σκουπίδια, που εντόπισαν στην παραλία της Αρετσούς, τα διαχώρισαν σε ανακυκλώσιμα και οργανικά και τα απέθεσαν μέσα στους κάδους απορριμμάτων. Στη συνέχεια, υλοποιήθηκε το εικαστικό μέρος της δράσης με το οποίο ολοκληρώθηκε η περιβαλλοντική εξόρμησή μας.

Στην πραγματοποίηση της δράσης συνέβαλαν καίρια η κα Μ. Πεταλωτή και ο κος Αθ. Καλμπουρτζίδης. Το εικαστικό μέρος σχεδίασε και υλοποίησε  με επιτυχία και καλαισθησία η κα Θ. Μάλλιου