Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Θεσσαλονίκη 1870-1922: εικόνες μιας πολυπρόσωπης πόλης»

Την Τρίτη 8 Μαΐου 2018 οι είκοσι έξι μαθητές που συμμετέχουν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Θεσσαλονίκη 1870-1922: εικόνες μιας πολυπρόσωπης πόλης» πραγματοποίησαν το δεύτερο περίπατό τους σε μνημεία στον άξονα της Εγνατίας Οδού. Η ομάδα των μαθητών και μαθητριών με τη συνοδεία των καθηγητών, που είναι υπεύθυνοι για την υλοποίηση του προγράμματος, ξεκίνησαν την περιδιάβαση στην πόλη από το σιντριβάνι στην ομώνυμη πλατεία όπου η πρώτη ομάδα παρουσίασε σύντομα την πολυκύμαντη ιστορία του και ακολούθησε επίσκεψη στη Ροτόντα, όπου όλοι θαύμασαν τα ψηφιδωτά εξαιρετικής τέχνης και το μοναδικό στον κόσμο περίκεντρο κτίριο. Στη συνέχεια, πήραν το δρόμο για το Μπέη Χαμάμ όπου ξεναγήθηκαν στους εσωτερικούς χώρους του λουτρού και στην έκθεση για την πυρκαγιά του 1917 που φιλοξενείται αυτό τον καιρό στο συγκεκριμένο μνημείο. Ο περίπατος κατέληξε στη Ρωμαϊκή Αγορά όπου οι μαθητές επισκέφτηκαν το μουσείο και μετά κάθισαν στα εδώλια του ωδείου για να ξεκουραστούν από την πολύωρη περιδιάβαση στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Με το δεύτερο περίπατο για την οργάνωση και υλοποίηση του οποίου οι μαθητές και οι μαθήτριες προετοιμάζονταν για καιρό, ολοκληρώθηκε το φετινό πολιτιστικό πρόγραμμα.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ν. Μερούσης, Μ. Πεταλωτή, Ε. Μουρατίδου.

[spacer height=”20px”][Best_Wordpress_Gallery id=”48″ gal_title=”politistiko2018_poli”]