«ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1870-1922: ΕΙΚΟΝΕΣ ΜΙΑΣ ΠΟΛΥΠΡΟΣΩΠΗΣ ΠΟΛΗΣ» ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Στο πολιτιστικό πρόγραμμα συμμετέχουν 27 μαθητές της Γ΄ τάξης, οι οποίοι  θα οργανώσουν δύο πολιτιστικούς περιπάτους μέσα από τους οποίους θα αναδειχθούν τα πολλά και διαφορετικά πρόσωπα της γενέθλιας πόλης τους στην κρίσιμη φάση από τη δεκαετία του 1870 ως την έλευση των προσφύγων. Στο πλαίσιο των περιπάτων οι μαθητές θα περιηγηθούν σε ιστορικά μνημεία της πόλης, θα γνωρίσουν σημαντικά τοπόσημά της και θα εξερευνήσουν βιωματικά πτυχές του πολιτισμικού κεφαλαίου της Θεσσαλονίκης. Σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό ο πρώτος περίπατος θα πραγματοποιηθεί στον άξονα της Εγνατίας από το Συντριβάνι ως την πλατεία Δημοκρατίας και ο δεύτερος στη λεωφόρο των Εξοχών (σημ. Βασ. Όλγας) από τη Βίλα Μπιάνκα ως την έπαυλη Γιοσέφ Μοδιάνο (σημ. 1ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης). Οι πολιτιστικοί περίπατοι θα πραγματοποιηθούν μετά το Πάσχα.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Νίκος Μερούσης ΠΕ02, Ευθυμία Μουρατίδου ΠΕ02, Μαρία Πεταλωτή ΠΕ07.