«ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ: Ο ΦΤΩΧΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΟΣΙΑ» ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Το πολιτιστικό πρόγραμμα «Θέατρο στο ραδιόφωνο: Ο φτωχός και τα γρόσια» αποτελεί διασχολική συνεργασία του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς με το Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων δημιουργικής γραφής, που εκπονούνται στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, έγινε η θεατρική διασκευή του γνωστού λαϊκού παραμυθιού «Ο φτωχός και τα γρόσια». Την ερμηνεία των ρόλων ανέλαβε η θεατρική ομάδα της Α΄ τάξης του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς. Τη μουσική επένδυση σχεδίασε και ερμήνευσε ο Όμιλος Ορχήστρας και Φωνητικής Γυμνασίου και Λυκείου του Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς την κυρία

Η ραδιοφωνική μας παραγωγή ακούγεται στο μαθητικό ραδιόφωνο European School Radio την άνοιξη του 2018 κάθε Κυριακή, στη ζώνη 11:00 – 12:00.

Καλή ακρόαση!

Υπεύθυνοι καθηγητές 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς: Έφη Μουρατίδου και Νίκος Μερούσης, φιλόλογοι.

Υπεύθυνοι καθηγητές Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης: Μαρία Πατιώ, μουσικός, Ευγενία Παγκουρέλια και Ελευθέριος Βέτσιος, φιλόλογοι.