Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων (15-17 Δεκεμβρίου 2017)

Κατά το τριήμερο 15 ως 17 Δεκεμβρίου 2017, οι μαθητές και οι μαθήτριες της τρίτης τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Βουλή των Ελλήνων. Εκεί παρακολούθησαν πολυθεματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικό με την πολυκύμαντη ιστορία του κτιρίου και την πορεία των συνταγματικών θεσμών από την ίδρυση του ελληνικού κράτους μέχρι σήμερα. Οι μαθητές και ο μαθήτριες ξεναγήθηκαν στην περιοδική έκθεση με θέμα το βίο και το έργο του Ιωάννη Καποδίστρια και στην αίθουσα όπου πραγματοποιούνται οι συνεδριάσεις της ολομέλειας της Βουλής. Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής εκδρομής πραγματοποιήθηκε επίσκεψη και ξενάγηση στην Ακρόπολη και στο Μουσείο της Ακρόπολης, περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας και παρακολούθηση θεατρικής παράστασης. Οι εντυπώσεις όλων, μαθητών και συνοδών εκπαιδευτικών, είναι ιδιαίτερα θετικές.

[spacer height=”20px”]

[Best_Wordpress_Gallery id=”27″ gal_title=”Vouli 2017″]