Διδακτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Ολύνθου και στο σπήλαιο Πετραλώνων

Τη Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2024 και την Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2024 η Γ΄και η Β΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Ολύνθου και στο σπήλαιο των Πετραλώνων. Πριν από την επίσκεψη, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν εκπονήσει μικρές ερευνητικές εργασίες  για επιμέρους θέματα των δύο χώρων επίσκεψης τις οποίες είχαν παρουσιάσει στην τάξη. Κατά την επίσκεψη μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί περιηγήθηκαν στην Όλυνθο κατανοώντας βιωματικά πώς είναι το ιπποδάμειο πολεοδομικό σύστημα και πώς οργανωνόταν ο χώρος, δημόσιος και ιδιωτικός, σε μια ελληνική πόλη των κλασικών χρόνων. Η περιήγηση στο  σπήλαιο Πετραλώνων είναι μια μοναδική εμπειρία, καθώς οι θάλαμοι με το σταλακτικό και σταλαγμιτικό υλικό αφήνουν τον επισκέπτη άφωνο.
Οργάνωση επίσκεψης και συνοδοί: Θ. Βαλσάμη, Α. Βενέτη, Δ. Γόλης, Ε. Δουβαντζή, Ν. Μερούσης, Ε. Μουρατίδου, Ζ. Παπανικολάου
Συνοδοί: Μ. Καντάρη, Π. Πουρνάρα, Α. Χολέβα.