‘Παιδικές καρδιές’ – Δωρεά

Την Τρίτη 21 Μαΐου 2024 παραδώσαμε στην πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου του Σωματείου Βορείου Ελλάδας για άτομα με συγγενείς καρδιοπάθειες ΄Παιδικές Καρδιές‘ το χρηματικό ποσόν που συγκεντρώθηκε από τη μεγάλη συναυλία του σχολείου μας στο Δημοτικό Θέατρο ‘Μελίνα Μερκούρη’. Η συναυλία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 (19.30-21.30) και ήταν αφιερωμένη στη μελοποιημένη ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη. Στο κατάμεστο θέατρο η χορωδία του σχολείου μας τραγούδησε ποιήματα του νομπελίστα ποιητή, ενώ μαθητές και μαθήτριες διάβασαν ποιήματά από διάφορες συλλογές του ( Άξιον εστί, Τα ρω του έρωτα, Προσανατολισμοί κ.άλ.). Το σχολείο μας στο πλαίσιο της συνεργασίας του με διάφορους φορείς, συνεχίζει την υποστήριξή του προς  τις ΄Παιδικές Καρδιές’ μέσα από ποικίλες δράσεις αλληλεγγύης και εθελοντισμού στις οποίες πρωταγωνιστούν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας.