Την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄τάξης επισκέφτηκαν το Στρατιωτικό Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων (Τόψιν) στη Γέφυρα Θεσσαλονίκης.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στο ιστορικό κτίριο όπου υπογράφηκε η συνθήκη παράδοσης της πόλης της Θεσσαλονίκης στο ελληνικό κράτος το 1912 και γνώρισαν ποικίλες πλευρές της τοπικής ιστορίας.
Υπεύθυνη της διδακτικής επίσκεψης στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας ήταν η φιλόλογος Α. Βενέτη, Συνόδευσαν ο Ν. Μερούσης και ο Θ. Λαντζούρης.
![](http://1gym-kalam.thess.sch.gr/wordpress/wp-content/uploads/2024/02/εικόνα_Viber_2024-02-09_12-15-43-444-1024x768.jpg)