Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τα μυστικά της πόλης”

Τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τα μυστικά της πόλης“.
Το πρόγραμμα έχει εκπονηθεί από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Πόλης Θεσσαλονίκης (Υπουργείο Πολιτισμού) με υπεύθυνο τον αρχαιολόγο κο Γιάννη Καρλιάμπα.
Πρόκειται για ένα παιχνίδι μέσα από το οποίο οι μαθητές και οι μαθήτριες γνωρίζουν τα μνημεία της πόλης της Θεσσαλονίκης από την αρχαιότητα ως σήμερα.
Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες παίζουν ταξιδεύοντας στο χώρο και στο χρόνο της πόλης. Είχαμε τη χαρά στο σχολείο μας να παρουσιάσει το πρόγραμμα ο κος Καρλιάμπας και να κατευθύνει τα παιδιά σε όλη τη διάρκεια υλοποίησης του εκπαιδευτικού παιχνιδιού. Ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να γνωρίσουν οι συμμετέχοντες/ουσες το παρελθόν της πόλης. Παράλληλα υποσχεθήκαμε με αφορμή το πρόγραμμα ότι θα πραγματοποιήσουμε περίπατο σε επιλεγμένα μνημεία της πόλης κατά την άνοιξη του 2024.