Εργαστήριο βιο-οικονομίας

Την Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2023 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας μία πρωτότυπη δράση με θέμα την βιο-οικονομία. Δύο επιστημονικοί συνεργάτες της εταιρίας Q Plan, η οποία σχεδιάζει και υλοποιεί προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, επισκέφθηκαν το σχολείο μας, μετά από συνεννόηση με τη δ/νση και έγκριση του Συλλόγου Διδασκόντων, και στο πλαίσιο του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας ενημέρωσαν μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης για θέματα σχετικά με το περιβάλλον, το μέλλον του πλανήτη και την αειφόρο ανάπτυξη. Στόχος η αναζήτηση βιώσιμων λύσεων στην καθημερινότητά μας μέσα από την ανακύκλωση, την παραγωγή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας κ.λπ..

Στο πλαίσιο της αναζήτησης εναλλακτικών και φιλικών προς το περιβάλλον τρόπων παραγωγής αγαθών εντάχθηκε η έννοια και το περιεχόμενο της βιο-οικονομίας, η οποία προτείνει την παραγωγή προϊόντων που στηρίζεται σε βιολογικές πρώτες ύλες και νέους, πρωτότυπους τρόπους αξιοποίησης αυτών των πρώτων υλών (π.χ. παραγωγή «δέρματος» από φλούδες πορτοκαλιού). Πέρα από την ενημέρωση και τη συζήτηση που ακολούθησε, η δράση εστίασε σε βιωματικά εργαστήρια μέσα από τα οποία οι μαθητές συμμετέχοντας ενεργά σε απλά πειράματα γνώρισαν τι πραγματικά είναι η βιο-οικονομία. Με αυτόν τον τρόπο οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παράγουν οι ίδιοι, με απλά υλικά, βιοαέριο, οργανικά χρώματα και καλλυντικά προϊόντα.

Υπεύθυνη υλοποίησης η εκπαιδευτικός κα Δάφνη Τσούτσια.