Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του ΚΕΠΕΑ Θέρμης

Στις 13 Νοεμβρίου, το τμήμα Β1 του σχολείου μας παρακολούθησε το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του ΚΕΠΕΑ ΘέρμηςΘα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα“. Οι δραστηριότητες του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν στον χώρο του σχολείου και στο θαλάσσιο μέτωπο του Κελλάριου Όρμου και της Ακτής Ντοβίλ. Κατά τη διάρκεια των δραστηριοτήτων του προγράμματος οι μαθήτριες και οι μαθητές ενημερώθηκαν για θέματα ρύπανσης της θάλασσας, διερεύνησαν την παράκτια ρύπανση σε παραλία της περιοχής τους, εντόπισαν την ύπαρξη μικροπλαστικών στο θαλασσινό νερό και στην ακτή, με ένα πείραμα που πραγματοποίησαν, ευαισθητοποιήθηκαν και δημιούργησαν σποτάκια και συνθήματα για την προστασία της θάλασσας και των ακτών! Η βιωματική προσέγγιση του θέματος από τα μέλη του ΚΕΠΕΑ Θέρμης βοήθησε τα παιδιά να συνειδητοποιήσουν:
1) την ευθραυστότητα των παράκτιων οικοσυστημάτων και
2) το μέγεθος της πλαστικής ρύπανσης των θαλασσών
και να αποφασίσουν ότι οφείλουμε όλοι να συμβάλουμε στην προστασία τους!

Υπεύθυνες συνοδοί καθηγήτριες Λίνα Δουβαντζή ΠΕ05 και Μαρία Καντάρη ΠΕ04.01