Συμμετοχή του 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας

Ομάδα μαθητών και μαθητριών της Γ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχε στο 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας Γυμνασίου. Ο διαγωνισμός έλαβε χώρα την Τετάρτη 17/5/2023 μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας eme και χρησιμοποιήθηκε το εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου. Υπεύθυνοι ήταν η βιολόγος του σχολείου κα Ναταλία Πελτέκη και ο υποδιευθυντής κος Φώτης Μαργαρίτης. Αν και οι μαθητές ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα για συμμετοχή στο διαγωνισμό και οι αιτήσεις ήταν πολλές λόγω του περιορισμένου χώρου του εργαστηρίου πληροφορικής επελέγησαν συνολικά εφτά μαθητές και μαθήτριες για να εκπροσωπήσουν το σχολείο μας. Η διαδικασία κύλησε ομαλά, τα παιδιά επέδειξαν ιδιαίτερο ενθουσιασμό και σημείωσαν πολύ καλές επιδόσεις. Τέλος, η συμμετοχή τους σε μια διοργάνωση πανελλαδικού επιπέδου αποτελεί μια πολύτιμη εμπειρία που ενισχύει την άμιλλα και το πνεύμα συνεργασίας.